Václav Klaus

 

(* 19. června 1941 Praha) je druhý prezident České republiky. V minulosti působil jako bankovní úředník a prognostik, po listopadu 1989 se stal ministrem financí ČSSR ve vládách národního porozumění a později národní oběti působící v rámci ČSFR. Od roku 1992 do roku 1998 zastával post předsedy vlády a od ledna až do února roku 1993 vykonával z titulu premiéra některé funkce prezidenta republiky.

V letech 1998–2002 byl předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Prezidentem České republiky je od roku 2003, v roce 2008 obhájil svůj mandát pro druhé volební období.

Do roku 1989

Klausova rodina pochází ze západočeské obce Mileč.[1] V letech 1958–1963 studoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Při studiu se seznámil se svou pozdější manželkou Livií Mištinovou, která pochází z Oravy na Slovensku.

Po úspěšném absolvování studia dostal tzv. umístěnku do podniku zahraničního obchodu a nastoupil na základní vojenskou službu, ovšem do Dukly Praha jako ligový basketbalista, takže běžnou vojenskou službou projít nemusel. V té době se také přihlásil do konkursu na místo v Ekonomickém ústavu ČSAV a místo získal. V ústavu se setkal se zahraniční literaturou a absolvoval i dvě studijní stáže, v Itálii (1966) a na Cornell University v USA (1969). V roce 1968 získal titul kandidát ekonomických věd.

V roce 1970 byl, podle své autobiografie, nucen opustit vědeckou kariéru, odešel pracovat do Státní banky československé (SBČS), kde se setkal například s Janem Stráským. Po roce práce na okresní pobočce v Praze 1 se dostal do odboru ekonomicko-matematických výpočtů při ústředí SBČS. V roce 1987 se vrátil k akademické činnosti v Prognostickém ústavu ČSAV (založeném o dva roky dříve). Tehdy kolující petici Několik vět však odmítl podepsat. Zhruba v téže době se V. Klaus potkal v Prognostickém ústavu se svým dvojníkem - elitním agentem KGB a StB Karlem Köcherem, který byl v USA odsouzen za špionáž a později vyhoštěn[2].

Několik dní po 17. listopadu 1989 se do té doby spíše neznámý ekonom V. Klaus dostal do kontaktu s Václavem Havlem a byl vtažen do dění v Občanském fóru (OF), čímž se dostal do politiky. Václav Klaus byl evidován Státní bezpečností pod krycími jmény „Kluk“, „Bog-85“ a „Rek“ (ověřeno na https://www.abscr.cz/cs/vyhledavani-archivni-pomucky)

Převzato:

cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Klaus