Sportovci

Český sport si ve světě díky úspěšným sportovcům vybudoval dobré jméno. Mnoho Čechů dokonce patří ve svých disciplínách mezi světovou elitu.

 Hokej

Dalším z řady úspěšných českých rodáků s americkým pasem je hokejista Robert Holík . Syn slavného českého hokejového rebela Jaroslava Holíka patří v NHL k nejvyhledávanějším centrům. Po dvou sezonách v Hartfordu a deseti letech strávených v New Jersey přestoupil do klubu New York Rangers, v současnosti hraje za Atlantu. „Bobby“ se oženil s Američankou a přijal občanství Spojených států, přesto reprezentoval v roce 1996 Českou republiku na Světovém poháru.

Čeští hokejisté patří k ceněnému zboží. Prosazují se vesměs ve všech evropských soutěžích. Od roku 2002 dochází k velkému exodu hráčů do ruské superligy. Za lukrativními smlouvami do Ruska míří i zkušení reprezentanti. Na ruském hokejovém trhu jsou rovněž žádaných artiklem trenéři. V superlize již trénovali Vladimír Vůjtek , Ivan Hlinka , Radim Rulík a Marek Sýkora .

Primárním cílem hokejistů přesto zůstává NHL. V sezóně 2007/2008 oblékalo dresy amerických a kanadských týmů na 55 českých hokejistů. Další pak na svou šanci čekali na farmách. Na proslulém Stanley Cupu je vyryto již téměř dvacet českých jmen. Mezi nejznámější patří trojnásobný vítěz trofeje Jaroslav Pouzar , který si v Edmontonu zahrál v jednom útoku po boku Wayna Gretzkého. Jiří Hrdina zvedl hokejový grál také třikrát - jednou vyhrál v dresu Calgary Flames, dvakrát zvítězil s Pittsburghem. Dvojnásobnými šampióny jsou Jaromír Jágr , Robert Holík , Patrik Eliáš . Jako poslední přibyli v roce 2008 Jiří Hudler a Dominik Hašek .

Brankář se tak může pochlubit už druhým Stanley Cupem. Hašek kvůli šanci získat životní úspěch přestoupil před sezonou 2001/2002 z Buffala do Detroitu Red Wings. Dominik Hašek, přezdívaný „Dominator“, se stal jedním ze strůjců vítězství českého týmu na olympijských hrách v Naganu. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším hráčem NHL a šestkrát nejlepším brankářem zámořské soutěže.

Statistické žebříčky přepisuje i . Útočník New York Rangers, který poprvé omámil hokejový svět ještě jako dlouhovlasý teenager, když začátkem devadesátých let nastupoval v Pittsburghu vedle Maria Lemieuxe, je s příjmem přes osm miliónu dolarů nejlépe placeným hráčem planety. Český útočník v březnu 2006 získal bod s pořadovým číslem 1400 a stal se tak nejúspěšnějším hráčem NHL, pocházejícím z Evropy. Celkově mu patří 17. příčka. V době výluky NHL hrál v České republice za mateřský klub na Kladně a Česká republika prožila  „jágrmánii“ – zápasy, kde Jágr hrál byly vyprodané, jeho jméno se neustále objevovalo v médiích.  Zbytek ročníku strávil v ruské superlize a jeho angažmá v sibiřském Omsku jenom potvrdilo, že patří mezi hokejisty, kteří dokáží vynikat prakticky kdekoliv. V současnosti hraje za New York Rangers.

 

Převzato z czech.cz

 

Rychlobruslení

Českou reprezentaci na krátké dráze a rozvoj tohoto sportu v ČR zajišťuje, podobně jako tradiční reprezentaci a soutěžení na dlouhé dráze (long track), Český svaz rychlobruslení (ČSR). Organizovaně rychlobruslení na krátkké dráze v Česku – zemi s více než stovkou hokejových stadiónů, zapustilo kořeny v roce 1994. Přední sportovci se zpravidla specializují na závodění na krátké dráze anebo na dráze dlouhé. Českou protagonistkou závodění na short tracku je dvojnásobná olympionička, na OH v Turínu (2006) sedmá Kateřina Novotná (trenér Jindřich Pařík).

Podstatnou výhodou soutěžících je, že jejich tréninky i oficiální závody mohou proběhnout prakticky uprostřed každého regulérního hokejového hříště pro lední hokej (zpravidla 60 x 30 m). Na kterém se kolem mantinelů vytyčí závodní dráha, dlouhá 111,12 m (1 okruh), s poloměrem zatáček 8 m.. Trasu vyznačují gumové bloky. V každé ze dvou zatáček je takových gumových bloků 7.

Soutěžní tratě: 500 m, 1 000 m, 1 500 m, 3 000 m. Pro závody čtyřčlenných štafet ("relay"): ženy 3 000 m, muži 5 000 m.

Na krátké dráze soutěží jednotlivci na jednotlivých distancích a ve víceboji. Víceboj absolvují v pořadí disciplín: 1 500 m – 500 m – 1 000 m – 1 500 m. Vítězem víceboje je soutěžící s nejvyšším součtem získaných bodů z jednotlivých disciplín. V jednotlivé disciplíně, zařazené do víceboje, nejrychlejší v ní dostává 34 body, další 21, 13, 8, 5, 3, 2 a 1 bod.

V závodech jednotlivců s hromadným startem vyjíždí současně z téže startovní čáry 4 – 8 soutěžících.

Systém závodů: kvalifikační rozjížďky – čtvrtfinále – semifinále – finále. Obvykle do dalšího kola (nakonec do finále) postoupí z každé jízdy dva nejrychlejší soupeři, uznají-li jejich jízdu i výsledek rozhodčí za odpovídající pravidlům.

 

Převzato z: www.bknachod.cz