Zdeněk Svěrák

Povolání: Režisér, scénárista, herec, zpěvák, spisovatel, komik
Věk: 75
Datum narození: 28.03.1936
Místo narození: Praha, Československo
Znamení: Beran

 

 

Život

Zdeněk Svěrák byl původně učitelem českého jazyka a literatury, čemuž odpovídá jeho předchozí studium VŠ Pedagogické v Praze. Učitelské povolání vykonával však pouhé 4 roky, hned potom se vrhl na mediálnější dráhu a v roce 1961 se stal redaktorem na vlnách Českého rozhlasu, který vysílal jaho pořady o imaginární vinárně U Pavouka. Jeho dalším zaměstnavatelem byla filmová studia Barrandov, kde působil jako scenárista.

 

Zdeněk tvoří nerozlučitelné dvojice s několika dalšími hvězdami české scény:
Zdeněk Svěrák – Ladislav Smoljak. Tito dva nejen herci spolu úzce spolupracují už velmi dlouhou dobu. Podílejí se na filmových i divadleních scénářích a téměř denně se setkávají na divadelních prknech domovského Žižkovského divadla Járy Cimrmana, fiktivního (?) českého génia, jehož zrození měli na starost již dva zmiňovaní pánové společně s Jiřím Šebánkem.

 

Dílo

Společně s Ladislavem Smoljakem a Jiřím Šebánekm vymyslel postavu fiktivního českého génia Járy Cimrmana. S Ladislavem Smoljakem napsali pro Divadlo Járy Cimrmana řadu divadelních her, jako jejichž fiktivní (spolu)autor je uváděn právě Jára Cimrman. Ten je také hlavním hrdinou jejich společného celovečerního filmu Jára Cimrman, ležící, spící.

Jako scénárista se Zdeněk Svěrák podílel na řadě celovečerních filmů, často režírovaných Smoljakem. Je úspěšný také jako herec. Ztvárnil hlavní roli mj. ve filmu Kolja  (natočeném podle jeho vlastního scénáře), jejž režíroval jeho syn Jan Svěrák. Tento film získal nejen sedm Českých lvů, ale i dvě prestižní světová ocenění Oscar a Zlatý Glóbus. Kromě toho byly na Oscara  nominovány i jeho filmy Obecná škola (1991, režie Jan Svěrák) a Vesničko má středisková (1985, režie Jiří Menzel), ve kterých hrál vedlejší role.

Kromě písniček pro děti na hudbu Jaroslava Uhlíře psal v 70. letech pod pseudonimem Emil Synek i texty k populárním písním; nejznámější je Holubí dům Jiřího Shelingera(rovněž na Uhlířovu hudbu). Pro Schelingera napsal i hity Jabloňový list a Šípková Růženka. Písničky pro Ivana Mládka s Mládkem později shromáždili a nazpívali na CD.

 

Samostatné scénáře

Vrchní, prchni!

Tři veteráni

Vesničko má středisková

Utopím si ho sám

Obecná škola

Kolja

Lotrando a Zubejda

Tmavomodrý svět

Vratné láhve